logo
امروز : چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/5/12 ] [ 29 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۱۷۳۶۲
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان زنجان:

وسعت آتش‌سوزی مراتع نسبت به سال گذشته 22 درصد کاهش یافت

وسعت-آتش‌سوزی-مراتع-نسبت-به-سال-گذشته-22-درصد-کاهش-یافت
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: امسال خوشبختانه به علت حضور به موقع نیروهای این اداره کل، اهالی بومی محل و سایر دستگاه‌های مرتبط، آتش‌سوزی مراتع از نظر وسعت حدود 22 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته اما از لحاظ تعداد وقوع این حادثه با 23 درصد افزایش مواجه بوده‌ایم.

سرهنگ رضا مهدیون در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; موج رسا؛ اظهار داشت: بیشترین میزان آتش‌سوزی به ترتیب در شهرستان‌های طارم، زنجان و ماهنشان رخ داده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه عمده دلایل آتش‌سوزی، عامل انسانی بوده است، خاطرنشان کرد: عامل انسانی به صورت کمی عمدی و عموماً سهوی در اثر بی‌احتیاطی، سهل‌انگاری و عدم رعایت مسائل ایمنی در هنگام روشن کردن آتش و عدم اطفای آن بعد از اتمام کار خود و یا رها کردن ته سیگار روشن و مواردی از این قبیل اتفاق می‌افتد.

سرهنگ مهدیون افزود: نکته تاسف‌بارتر این که اکثر افراد بعد از وقوع حریق، اقدام به فرار از محل می‌کنند در حالی که اگر موضوع را بلافاصله از طریق تلفن 1504 به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اطلاع‌رسانی کرده و خودشان نیز تا رسیدن عوامل گشت اطفای حریق با وسایلی مثل زیرپایی خودرو، شاخه درختان و امثال این‌ها از پیشرفت آتش به مناطق دیگر از جمله مکان‌های صعب‌العبور اقدام کنند، کمک شایانی در اطفا و جلوگیری از سرایت آتش به مراتع و جنگل‌ها می‌توانند داشته باشند.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تصریح کرد: اطلاع‌رسانی آتش‌سوزی و کمک به اطفای آن در گزارش مامورین این یگان، لحاظ شده و مورد بخشش قرار گرفته و یا حداقل جرایم ممکن برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود اما چنانچه عاملین آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها در صورت سهوی بودن هم از محل متواری گردند، مورد تعقیب و مجازات کیفری قرار می‌گیرند.

وی گفت: برابر ماده 42 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع مصوب 1346، جریمه نقدی بریدن، ریشه‌کن کردن و سوزاندن هر اصله نهال، یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون و هفتصد هزار ریال بوده که این میزان در سطح آتش‌سوزی‌ها که گاهی ده‌ها و صدها هکتار است، مبلغ بسیار سنگینی خواهد بود.

سرهنگ مهدیون در خصوص اقدامات پیشگیرانه برای کاهش آتش‌سوزی‌ها، اظهار داشت: استقرار دیده‌بان حریق در مناطق بحرانی، صدور اطلاعیه‌های آگاه‌سازی پیرامون موضوع، برگزاری کلاس‌های توجیهی و آموزشی برای بهره‌برداران از مراتع، ایجاد حساسیت و توجیه و هدفمند کردن گشت‌های حفاظتی و مراقبتی، توجه ویژه به گزارشات مردمی که به صورت 24 ساعته از طریق تلفن 1504 دریافت می‌شود، هماهنگی و تعامل سازنده با مدیریت بحران استان، فرمانداری‌ها، شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران و همچنین شیفت‌بندی تمام کارکنان اداره کل منابع طبیعی در سطح استان و شهرستان‌ها به منظور کمک به اطفای حریق‌ها از جمله این اقدامات در راستای کاهش اتش‌سوزی در مراتع و اراضی است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان اینکه جنگل‌ها امروز بيش از هر زمانی به عنوان ریه‌های زمین، نیازمند توجه و حمایت کافی دولت و حراست و همیاری عموم مردم هستند، گفت: تخریب عرصه‌های جنگلی به عنوان سرمایه ملی، مشکلات عدیده‌ای از قبیل آلودگی هوا، بروز سیلاب‌ها، کاهش منابع آبی، نابودی گونه‌های گیاهی و جانوری، صدمه به اقتصاد ملی و اشتغال مولد و خسارت‌های جدی بسیاری را برای انسان‌ها به همراه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده اند: «فرهنگ منابع طبیعی باید به معارف عمومی تبدیل شود.»، بر همه واجب است که از این نعمت ارزشمند خدادادی که متعلق به همه آحاد مردم است، حفاظت و مراقبت کرده و تلاش کنیم تا حراست از منابع طبیعی و نگهداری از آن برای نسل‌های آینده به یک فرهنگ پایدار در جامعه تبدیل شود.// آ

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *