logo
امروز : سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/2 ] [ 18 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۱۷۰۱۰
گشایش اقتصادی دولت از شعار تا واقعیت؛

ایجاد تعادل تنها راه برون رفت از مشکلات بازار سرمایه است/ روزهای قرمز بورس حاصل بی‌برنامگی‌ یا عدم آینده نگری؟

ایجاد-تعادل-تنها-راه-برون-رفت-از-مشکلات-بازار-سرمایه-است-روزهای-قرمز-بورس-حاصل-بی‌برنامگی‌-یا-عدم-آینده-نگری؟
گشایش اقتصادی یکی از قول‌‌های رئیس جمهور در روزهای اخیر در کشور بود که کارشناسان معتقدند این گشایش در بازار سرمایه به دلیل بی‌‌سلیقگی دولت امکان بروز ندارد.

به گزارش موج رسا; بازار سرمایه در حالی امسال فعالیت‌‌های خود را آغاز کرد که بسیاری از بازارهای مالی و کالایی در جهان به دلیل شیوع بیماری کرونا و جنگ‌های نفتی افت قابل توجهی را تجربه می‌کردند اما با گذشت زمان این بازار توانست به برخی اهداف خود نزدیک شود.

تحلیل‌های مختلفی از بازار بورس توسط کارشناسان مطرح می‌شود اما برآیند این تحلیل‌ها، ناشناخته بودن بازار بزرگ سرمایه است که در ایران نیز اتفاقاتی همچون افزایش عرضه‌های اولیه و اضافه شدن 49 میلیون سهامدار عدالت  این بازار را وارد فازهای جدیدی کرد.

شرایط اقتصادی ایران و تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه نظام اسلامی، شرایط بازار بورس در ایران را متفاوت کرده و بر اساس لایحه بودجه امسال بخش بزرگی از بودجه دولت نیز از محل فروش اسناد خزانه و دارایی‌های سرمایه‌ای محقق می‌‌شود که این امر نیز بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار داده است.

به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌ها اولیه در خصوص بازار سرمایه در کشور با توجه به ادامه شرایط و شیوع بیماری کرونا تغییراتی داشته و این بازار نیازمند ابزارهای مالیاتی جدیدی است.

*بازار سرمایه فرصت مناسب برای کشور

"حسین محمودی اصل" کارشناس مسائل اقتصادی در تحلیل بازار بورس در ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا، گفت: بازار سرمایه به عنوان یک فرصت بسیار مناسبی برای کشور است و تجربه کشورهای دیگر نشان داده است که از یک سو مالیات بر عایدی ثروت و رونق بازار بورس و هدایت سرمایه‌‌ها به این سمت موجب شده تا نقدینگی در خدمت تولید قرار گرفته و فضای خرید و فروش و مبادلات به سمت بازار بورس هدایت شود.

او ادامه می‌دهد: در حالی که در بازار کالایی اکثر مبادلات در جهت تقاضاهای مصرفی اتفاق می‌افتاد این موضوع نشان می‌‌دهد که این تناسب در کشور ما رعایت نشده است و این امر از سویی مربوط به فشارهای اقتصادی و بخشی مربوط به انگیزه‌‌های سواگری است که در فضای وجود خلا قانونی و ایجاد فرصت‌‌های مناسب از بورس اتفاق می‌‌افتاد.

این استاد دانشگاه معتقد است: در 15 سال گذشته 80 درصد واحدهای تولیدی مسکن در اختیار دلالان قرار گرفته است در حالی که اگر سیستم مالیات برعایدی ثروت شفاف شود این واحدها می‌‌تواند به مصرف‌‌کننده واقعی رسیده و نقدینگی مازاد در فضای بورس به معاملات مناسب و از سوی دیگری با افزایش سرمایه شرکت‌‌ها در خدمت این بازار قرار گیرد.

کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید: دولت به طور مناسب اما با تاخیر به فکر رونق بورس افتاد و به همین دلیل ظرفیت‌‌سازی لازم ایجاد نشد اگر چه دولت خواست تاخیرات مختلف در خصوص عدم توجه به بازار سرمایه و نیازهای بودجه‌ای خود را با سرعت تامین کند اما آماده نبودن شرکت‌ها، عرضه‌های اولیه و صندوق‌های دارایی مدنظر دولت، بازار سرمایه را به شدت تحت تاثیرقرار داد.

محمودی اصل بیان داشت: موضوعات مختلف اتفاق افتاده در خصوص بازار سرمایه نشان می‌‌دهد در ظرفیت ایجاد شده، فضای عرضه آماده نبوده و مکلف کردن شرکت‌ها به رساندن سهم خود به 25 درصد تا آخر مهر ماه نیز فشار مضاعفی را به این بازار آورده است و از سوی دیگر همین بخشنامه نیز ایردات مختلفی از جمله اینکه شرکت دولتی که تنها 2 درصد باقی مانده به شناوری برسد با شرکتی که 25 درصد باید به آن اضافه کند، یکی تلقی شده است که در این صورت باید یک شرکت 100 میلیون تومان و آن دیگری 25 میلیارد تومان وارد بازار کند که این ناهماهنگی ناشی از عدم دقت و کار کارشناسی است.

وی مطرح کردن عرضه ارواق نفتی از سوی دولت را نیز موجب ترس بازار سرمایه عنوان کرده و می‌گوید: عرضه 250 میلیون بشکه نفت از طریق بورس اگرچه جذابیت داشت اما اوراقی بودن اندکی بی‌سلیقگی دولت را نشان می‌‌دهد چرا که وقتی یک منبع تامین درآمد بدون هزینه‌ای همچون عرضه شرکت‌‌های دولتی در بورس وجود دارد نباید این بازار در میانه راه به سمت اوراق مشارکت حرکت می‌‌کرد.

 این استاد دانشگاه اخذ ضمانت و پیش‌بینی بازپرداخت را موجب ایجاد مانع در این عرضه عنوان کرده و می‌‌گوید:  این همان چیزی است که مجلس و قوه قضائیه با آن مخالف بودند چرا که نباید بدهی این دولت به دولت بعدی برسد.

کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است: اعلام اینکه از یکشنبه 929 هزار بشکه نفت عرضه می‌‌شود به معنای عرضه اوراق نفتی و گشایش اقتصادی نیست چرا که بازخرید 18.5 درصد برای آن پیش‌بینی شده است.

*تناسبی بین حمایت دولت از بورس و عرضه‌‌ها وجود ندارد

محمودی اصل ادامه می‌‌دهد: تناسبی بین حمایت دولت از بورس و عرضه‌‌ها وجود ندارد چرا که با رشد قیمت‌ها میزان عرضه افزایش یافته و بازار تحت فشار قرار می‌گیرد و از سوی دیگر و تاییدها و تکذیب‌‌های دولت نیز اعتماد به دولت را کاهش می دهد چرا که عده زیادی به دلیل این تصمیم دولت متضرر شدند.

وی معتقد است: بازار با توجه به رشد خود ظرفیتی دارد و به کوچکترین مسائل حساسیت نشان می‌‌دهد به همین دلیل مسئولان باید در بیان ادبیات و تصمیمات خود دقت کرده و این بازار را دچار استرس نکرده و مشکلات آن را افزایش ندهند.

این استاد دانشگاه می‌گوید: بازار سرمایه نیازمند فرآیند ثابتی چرا که در حال حاضر تعداد کدهای وارده به این بازار به 13 میلیون رسیده و روزانه حدود 2 میلیون نفر آن معامله می‌‌کنند که با اضافه شدن کدهای سهام عدالت این عدد به 50 میلیون می‌‌رسد که نیازمند توجه بیشتری است.

کارشناس مسائل اقتصادی ادامه می‌‌دهد: کمتر از یک سال از عمر دولت باقی مانده و عده‌ای چنین معتقدند دولت برای تامین نیازهای خود ، این بازار را حبابی کرده و ارثیه ای برای دولت بعدی باقی می ماند.

وی معتقد است: اگر چه بازار بورس در حال اصلاح است اما وقتی سهمی 10 تا 5 درصد افزایش یافته است نباید در سرازیری نیز 10 درصد پایین بیاید، ایجاد تعادل تنها راه برون رفت از مشکلات بازار سرمایه است.

" محمد جلیلی" کارشناس اقتصادی نیز استفاده از ابزار مالیاتی برای هدایت منابع را برنامه مطلوبی برای هدایت نقدینگی جامعه عنوان کرد و گفت: در بازار سرمایه اتفاقات خوبی می‌‌تواند رقم زده شود اما باید حمایت‌‌های لازم از این بازار انجام شود.

وی بیان داشت: رونق بازار سرمایه خواسته کشور در سال‌های اخیر بوده و این هدایت می‌تواند در واحدهای تولیدی کشور نیز موجب رونق تولید شود اما مدیریت خوبی را نیازمند است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: عرضه‌‌های اولیه به بازار سرمایه رونق بیشتری داده و سهام عدالت نیز در آن نقش مهمی را داشته است.

جلیلی معتقد است: فروش سهام شرکت‌‌های دولتی باید هدفمند بوده و موجب ارتقای بازار سرمایه شده و تدبیری اندیشیده شود که مردم ضرر نبییند.

وی اضافه شدن شرکت‌‌های بیشتر برای عرضه اولیه را موجب رونق بیشتر بازار عنوان کرده و می‌‌گوید: نقش کمرنگ بازار سرمایه در اقتصاد ایران نیازمند پررنگ شدن است.

*بازار سرمایه در اول راه است

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه می‌‌دهد: هنوز بازار سرمایه در اول راه بوده و برای رسیدن به پله‌‌های ترقی و پیشرفت راه‌های بیشتری را طی کند که این امر نیز نیازمند مدیریت سرمایه‌ها در این بازار است.

جلیلی برضرورت جلب اعتماد مردم برای سرمایه‌‌گذاری در بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: استقبال خوب مردم از خرید سهام شرکت‌های دولتی راه را برای هموار شدن بازار بورس هموارتر می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: برای تحقق اقتصاد منهای نفت باید به سمت بازار سرمایه حرکت کرد که می‌‌تواند موجب بی‌‌اثرکردن تحریم‌ها و رفع موانع تولید شود.

اگرچه کارشناسان معتقدند با همه تلاطم‌های موجود بازار بورس می‌‌تواند به راه خود ادامه دهد اما عده‌‌ای نیز عرضه اوراقی در این بازار را آسیب جدی و تحفه‌ای برای دولت آینده می‌دانند که می‌‌تواند حباب ایجاد کرده و بدهی دولت را افزایش دهد.

عرضه‌های اوراقی اگر چه آسیب زا برای بازار سرمایه است اما دولت می‌تواند با مدیریت جدی آن را به مشکلی برای ادامه راه تبدیل نکند.

همچنین افزایش سطح اطلاعات مردم نسبت به بازار سرمایه موجب ارتقای آن شده و ارائه آموزش‌‌های صحیح و به موقع موجب کاهش تجربه‌های تلخ و بی‌اعتمادی به دولت می‌‌شود. //ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *