logo
امروز : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/6 ] [ 22 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۱۶۸۵۴
معاون وزیر صمت:

ایمیدرو با استان زنجان در حوزه اکتشافات معدنی همکاری می‌کند

ایمیدرو-با-استان-زنجان-در-حوزه-اکتشافات-معدنی-همکاری-می‌کند
معاون وزیرصمت با تاکید براینکه حوزه معدن در اقتصاد کشور بیش از گذشته می‌تواند تاثیر گذار باشد گفت: ایمیدرو با مدیریت استان در حوزه اکتشافات معدنی آماده همکاری است.

به گزارش موج رسا; خداداد غریب‌پور امروز در مراسم افتتاح معدن زیرزمینی سولفوره انگوران با اشاره به فعالیت معدنی انگوران اظهار کرد: در حال حاضر میزان استخراج معدن انگوران 18 میلیون تن است، این معدن در حوزه اقتصادی تاثیر بالایی دارد و همه استان‌ها به اهمیت اقتصادی معدن پی‌بردند و رویکرد استان‌ها به معدن اقتصادی است.

وی با اشاره به ظرفیت تولید ایران در مواد معدنی مختلف اشاره و عنوان کرد: میزان تولید مواد معدنی ایران در تولید آلومینیوم787هزار تن، مس 250هزار تن، طلا8000تن، سرب 198هزار تن و روی 208هزار تن است.

رئیس هیأت ‌عامل ایمیدر از واگذاری طرح توسعه طلا و معدن خبرداد و گفت: رویکرد توسعه مواد غیر آهنی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در خراسان جنوبی در دستور کار قرار گرفته و در این حوزه 160 نفر آموزش دیده مشغول بکار هستند.

وی با اشاره به تاثیرگذاری حوزه معدن در اشتغال کشور افزود: هر شغل معدنی 17 شغل پایین‌دستی را ایجاد می‌کند.

معاون معدن وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه 65 درصد نیروهای معدن انگوران بومی هستند عنوان کرد: این موضوع در توسعه اشتغال تاثیر بسیاری دارد.

وی در ادامه به توسعه زیرساخت‌ها تاکید کرد و افزود: با وزارت نیرو و راه و شهرسازی در توسعه محور دندی همکاری خواهیم کرد تا شاهد توسعه زیرساختی در این مسیر باشیم.

غیریب‌پور تاکید کرد: اعتبارات احداث راه زنجان‌- دندی بروزرسانی می‌شود و متناسب با افزایش قیمت‌ها خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه حوزه معدن در اقتصاد کشور بیش از گذشته می‌تواند تاثیر گذار باشد خاطر نشان کرد: ایمیدرو آماده همکاری با مدیریت استان در حوزه اکتشافات معدنی است.

استخراج سالانه حدود 11 میلیون تن مواد معدنی در استان زنجان

مرتضی خاتمی در این مراسم به ظرفیت‌های استان زنجان در حوزه معدن اشاره و اظهار کرد: استان زنجان ظرفیت‌های بالایی در حوزه معدنی دارد و در تولید و استخراج سنگ‌های تزئینی دومین استان کشور است.

وی با تاکید براینکه استان زنجان ظرفیت استخراج 600 میلیون تن مواد معدنی را دارد بیان کرد: استان زنجان به لحاظ ظرفیت تولید مواد معدنی رتبه دوازدهم کشور را دارد.

نماینده مردم ماهنشان، ایجرود و دهستان‌های بوغداکندی و قلتوق در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استخراج سالانه حدود 11 میلیون تن مواد معدنی از معادن استان گفت: در حال حاضر در استان زنجان 36 نوع مواد معدنی استخراج می‌شود.

وی با تاکید براینکه تنوع گونه‌های معدنی در استان زنجان بسیار زیاد است بیان کرد: مواد مختلفی همانند سرب، روی گچ و سنگ تراورتن در استان زنجان استخراج می‌شود.

خاتمی با اشاره به استفاده از درآمدهای معدنی در بهسازی راه‌ها عنوان کرد: بهسازی جاده‌ها به محورهایی که در مسیر پهنه‌های معدنی قرار گرفته باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه 360 کیلومتر از راه‌های استان زنجان نیاز به آسفالت ریزی و بهسازی دارد افزود: استفاده از درآمدهای معدنی می‌تواند در بهسازی این را‌هها موثر باشد.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی در ادامه به موضوع جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی اشاره و تاکید کرد: این موضوع یکی از موارد مهمی در حوزه معدنی است که باید مورد توجه قرار داد و استان زنجان نیز در تولید سنگ‌های تزیینی دومین استان در کشور بوده و می‌تواند با تکمیل زنجیره‌ تولید ارزش افزوده بالاتری را در این حوزه داشته باشد.//ع

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *