logo
امروز : سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۳۲
امام رضا(ع): از ما نیست آن که دنیاى خود را براى دینش و دین خود را براى دنیایش ترک گوید. (بحار الأنوار، ج ۷۸، ص ۳۴۶ )
[ 2020/7/14 ] [ 22 ذو القعدة 1441 ]
شناسه خبر : ۱۶۳۴۰

کشف سیاره‌ای مشابه زمین در فاصله ۳ هزار سال نوری

کشف-سیاره‌ای-مشابه-زمین-در-فاصله-۳-هزار-سال-نوری
محققان با استفاده از اطلاعات تلسکوپ کپلر و دو الگوریتم جدید سیاره ای مشابه زمین رصد کرده اند که هر مدار آن دور ستاره‌اش ۳۷۸ روز طول می کشد و در فاصله ۳ هزار سال نوری زمین قرار دارد.

به گزارش موج رسا; به نقل از انگجت، ستاره شناسان قبلاً سیارات مشابه زمین رصد کرده‌اند. اما این سیارات بیشتر اطراف ستاره‌های سرخ کوتوله وجود دارند. این چالشی بزرگ به حساب می‌آید، زیرا اشعه‌ها و گرمای ستاره سبب می‌شود سیاره مشابه زمین غیرقابل سکونت باشد.

اکنون به نظر می‌رسد سیاره مشابه زمین با ویژگی‌های بهتری رصد شده است.

محققان یک سیاره خارج از منظومه شمسی به نام KOI۴۵۶.۰۴ رصد کرده‌اند که اندازه آن تقریباً مشابه زمین و اندکی کمتر از ۲ برابر سیاره خاکی است. این سیاره دور ستاره‌ای به نام Kepler ۱۶۰ مدار می‌زند. ۹۳ درصد نوری که به سیاره می تابد مربوط به این ستاره است. همچنین این سیاره در فاصله ۳ هزار سال نوری از زمین قرار داد.

محققان موسسه مکس پلانک در آلمان این سیاره را کشف کرده‌اند.

KOI۴۵۶.۰۴ در فاصله‌ای مشابه زمین و خورشید، دور ستاره‌اش مدار می‌زند به طوری که هر مدار آن ۳۷۸ روز طول می‌کشد.

محققان با استفاده از اطلاعات تلسکوپ فضایی کپلر و دو الگوریتم جدید که برای مطالعه درخشندگی ستاره ارائه شده بود، سیاره KOI۴۵۶.۰۴ را ردیابی کردند. در این فرایند محققان به جای جستجو برای کاهش و افزایش ناگهانی نور ستاره (روش ترانزیت) برای اثبات وجود سیاره، الگوریتم‌هایی را به کار گرفتند تا کاهش اندک نور را نیز ردیابی کنند.

البته این کشف هنوز به طور رسمی اعلام نشده است. اما محققان ۸۵ درصد اطمینان دارند که KOI۴۵۶.۰۴ یک سیاره است. برای اطمینان از این کشف باید مطالعاتی به طور مستقیم انجام شود./مهر

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *