logo
امروز : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
امام رضا (ع):هر کس اندوه مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم از دلش مى زداید. (الکافى، ج ۲، ص ۲۰۰)
[ 2021/6/13 ] [ 3 ذو القعدة 1442 ]
شناسه خبر : ۱۶۰۶۲
مدیر حوزه‌های علمیه استان زنجان:

شب‌های قدر اثبات‌کننده حقانیت اندیشه شیعی و امامت است

شب‌های-قدر-اثبات‌کننده-حقانیت-اندیشه-شیعی-و-امامت-است

مدیر حوزه‌های علمیه استان زنجان با اشاره به فضیلت‌های شب قدر، گفت: شب‌های قدر اثبات‌کننده حقانیت اندیشه شیعی است.

حجت الاسلام جواد جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با بیان اینکه شب‌های  قدر از دو جهت کلی برای ما شیعیان اهمیت دارد، اظهار کرد: شب قدر شب تقدیر امور است و شبی است که خداوند مقدرات یک‌ساله هر فرد و جامعه را مقدر می‌کند.

وی با بیان اینکه هرکسی بتواند در شب‌های قدر توبه و به درگاه خداوند تضرع و توسل کند می تواند یک سال خوب برای خود رقم بزند، ابراز کرد: قرآن می‌فرماید شب قدر از هزار ماه برتر است و اگر کسی در این شب عبادت کند مانند این است که بیش از 84 سال عبادت کرده است.

مدیریت حوزه‌های علمیه استان زنجان با بیان اینکه واقعاً شب قدر شبی است که انسان می‌تواند راه صدسال را یک‌شبه طی کند، تصریح کرد: این نشان‌دهنده اهمیت بالای این شب است و اگر کسی بخواهد در این شب عبادت یا توبه کند نسبت به‌روزهای عادی فضیلت بالاتری دارد.

وی با بیان اینکه هزار ماه برابر 30 هزار روز است،  عنوان کرد: شب‌های قدر 30 هزار برابر در عبادت انسان اثر دارد و این اهمیت شب قدر از منظر اسلامی را نشان می‌دهد.

جعفری با بیان اینکه اگر کسی در شب قدر به درگاه خداوند تضرع یا توبه کند مانند این است که انسان از شب‌های دیگر 30 هزار برابر جلوتر است، افزود: چون در شب قدر مقدرات امر تقدیر می‌شود شب حساسی است و اگر شخصی در این شب بتواند به درگاه خداوند تضرع کند کل امورات سال آن فرد به‌خوبی رقم می‌خورد.

وی با بیان اینکه اهمیت دوم شب‌های قدر خاص شیعیان است، ابراز کرد: مسئله شب قدر شب اثبات حقانیت شیعه و شب امامت است.

مدیریت حوزه‌های علمیه استان زنجان با اشاره به روایات و احادیث اسلامی، تصریح کرد: ائمه فرموده‌اند در بحث با مخالفین امامت به سوره قدر استدلال کنید که حتماً پیروز می‌شوید.

وی با بیان اینکه در قرآن می‌فرماید در شب قدر ملائکه همراه با نور و همراه روح به روی زمین برای همه امور نازل می شوند، عنوان کرد: اهل سنت شب قدر و ادامه شب‌های قدر را بعد از رحلت پیامبر اسلام را قبول دارند و نزول ملائکه بر زمین در شب‌های قدر را هم قبول می‌کنند.

جعفری بیان کرد: علمای اهل سنت به این سؤال که اگر شب قدر شب تقدیر امور است چرا فرشتگان به روی زمین می‌آیند؟ و اگر شب قدر شب برنامه‌ریزی است باید ملائکه‌ای هم که روی زمین هستند به آسمان بروند و در محضر حضرت حق حاضر شوند تا در آنجا برنامه‌ها را دریافت کنند، اگر شب قدر شب برنامه‌ریزی است چه دلیلی دارد که ملائکه از اوج قرب الهی دور شوند، در حالی که ملائکه برای برنامه‌ریزی باید به خداوند نزدیک شوند و از خداوند برنامه‌ها را دریافت کنند، جواب روشنی نداده‌اند.

وی بیان کرد: شیعه برای این سؤال یک جواب روشن دارد و آن این است که چون امام در زمین است و چون امام ابلاغ کننده‌ی مشیت الهی به فرشتگان است بنابراین نیاز است که تمامی فرشتگان به روی زمین بیایند و در محضر امام حاضر شوند تا مشیت الهی و برنامه الهی را از امام دریافت کنند و برای یک سال خود مشغول فعالیت شوند.

مدیر حوزه‌های علمیه استان زنجان با بیان اینکه این امر نشان می‌دهد که همیشه امامی بر روی زمین وجود دارد، عنوان کرد: شب قدر نشان می‌دهد که شخصی بر روی زمین وجود دارد که این اهمیت را دارد که ملائکه می‌آیند و برنامه سالانه را از ایشان دریافت می‌کنند که این اثبات‌کننده اندیشه امامت و حقانیت شیعه است.

وی بیان کرد: اهمیت شب قدر برای ما شیعیان بیشتر از مسلمانان دیگر است چراکه حقانیت ما را می‌رساند و هم اهمیت امام و نقش امام را در نقش تکوین و آفرینش را و نشان می‌دهد که در این شب‌ها توسل، توجه و دعا کردن برای فرج و سلامتی امام زمان (عج) به چه میزان می‌تواند در سرنوشت انسان مؤثر باشد.

//ک

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *