logo
امروز : پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۶
امام علی(ع):زاهد در دنیا کسی است که حرام بر صبرش غلبه نکند، و حلال از شکرش باز ندارد(تحف العقول : ص 200 )
[ 2020/8/13 ] [ 23 ذو الحجة 1441 ]
شناسه خبر : ۱۵۶۳۸

راه حل همتی برای غلبه بر مشکلات اقتصادی

راه-حل-همتی-برای-غلبه-بر-مشکلات-اقتصادی

رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی آورد؛ بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.

به گزارش موج رسا; عبدالناصر همتی در یادداشتی آورد؛ درجه اثرگذاری هر سیاست اقتصادی بستگی مستقیم به ابزارهایی داردکه در اختیار سیاست گذار است.در یک سال ونیم گذشته،بانک مرکزی ، با شناخت و آگاهی از دست آوردهایی که بانکهای مرکزی دنیا در مدیریت سیاست پولی و ارزی داشته اند، بصورت پیوسته، مجموعه ای از ابزارها را طراحی وپس از تصویب مراحل قانونی در سبد ابزارهای خود قرار داد.

هدف از این ابزارسازی،کنترل نوسانات اقتصادی، کنترل تورم، و کمک به رشد پایدار اقتصادی بوده است. در شرایط سخت، بانکهای مرکزی دنیا در خط مقدم قرار دارند و با کاهش نرخ های بهره و خرید اوراق دولتی به کمک سیاست گذاری مالی آمده و به نجات اقتصاد کمک می کنند.

مسیر انجام این دو از طریق کریدور نرخ سود بین بانکی، و اجرای عملیات بازار باز است .  خوشبختانه،این دو ابزارپولی نه تنهادرسال گذشته طراحی شد،بلکه عملیاتی نیز شد.

هر چند برخی بر عدم آمادگی پیش شرط ها تاکید می کردند،ولی امروز مشخص شده که برنامه بانک مرکزی به موقع  وبه درستی طراحی و اجرا شده است و همان ناقدان نیزامروزه خود خواهان استفاده بانک مرکزی از این ابزارها هستند . برای چندمین بار تأکید میکنم که، بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز برای کمک به دولت در مواجهه با مشکلات و کمک به رشد اقتصاد است.

دولت با انتشار اوراق،نه تنها میتواند نیازهای خود را پوشش دهد،بلکه به اصلاح ترازنامه بانکها نیز کمک می کند . بانک مرکزی، آماده ادامه حضور فعال در بازار بین بانکی و مدیریت نرخ سود بین بانکی و نقدینگی است.

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *