logo
امروز : یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/7 ] [ 23 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۱۵۲۳۳
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان:

مردم به‌هیچ‌عنوان مرغ پاک‌شده خریداری نکنند

مردم-به‌هیچ‌عنوان-مرغ-پاک‌شده-خریداری-نکنند

محمد باقر حاج کاظمی مدیرکل دامپزشکی استان زنجان در توصیه‌ای به مردم اعلام کرد: مردم به‌هیچ‌عنوان مرغ پاک‌شده خریداری نکنند و سطح بسته‌بندی مرغ‌ها قبل از استفاده شسته و ضدعفونی شود.

محمدباقر حاج کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به شایعات مربوط به مرغ‌های تریاکی، اظهار کرد: بحث مرغ‌های تریاکی یک بحث بی‌پایه و اساس است و این امر ازنظر علمی و عملی غیرممکن است.

وی با بیان اینکه مواد دخانیاتی متابولیسم بدن طیور و دام را بالا می‌برد و دام و طیور ممکن است به دلیل مصرف مواد دخانیات لاغرتر شود، ابراز کرد: در صورت ممکن بودن این امر نیز این اقدام صرفه اقتصادی برای مرغداران و دامداران ندارد.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه این امر در هیچ نقطه از کشور وجود ندارد، تصریح کرد: این‌یک اقدام شارلاتانیسم رسانه‌ای و مجازی است.

وی با بیان اینکه تا به امروز امکان انتقال ویروس کرونا از انسان به دام در هیچ جایی به اثبات نرسیده است، عنوان کرد: انتقال ویروس کرونا از دام به انسان و از انسان به دام وجود ندارد.

حاج کاظمی با بیان اینکه در بدترین حالت ممکن است یکی از کارکنان کشتارگاه آلوده به ویروس کرونا باشد و گوشتی که سالم است را آلوده کند، افزود: دامپزشکی استان نظارت‌های خود را در خصوص سلامت کارکنان کشتارگاه‌ها به جد پیگیر است.

وی بیان کرد: فرایند جمود نعشی در گوشت دام در طی 24 سال و در گوشت طیور در 12 ساعت کامل می‌شود و اگر گوشتی در کشتارگاه هم آلوده‌شده باشد اسیدیته گوشت طی این فرایند و در طول 24 ساعت ویروس کرونا را از بین می‌ برد.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با بیان اینکه در مواد گوشتی تنها موردی که می‌تواند مشکل ایجاد کند تنها بسته‌بندی روی آن است، ابراز کرد: ممکن است بسته‌بندی‌ها به دلیل تماس دست افراد در فرایند حمل‌ونقل آلوده شود.

وی با اشاره به تذکراتی که به محل‌های توزیع و فروش مواد گوشتی در سطح استان، تصریح کرد: مردم به‌هیچ‌عنوان مرغ خریداری‌شده را در محل توزیع و فروش مرغ، پاک و قطعه‌قطعه نکنند.

حاج کاظمی با بیان اینکه مردم حتماً از مرغ و گوشت‌های بسته‌بندی استفاده کنند، عنوان کرد: مردم قبل از باز شدن بسته‌بندی حتماً روی بسته‌بندی را شسته و ضدعفونی کنند.

//ک

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *