logo
امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
امام رضا (ع):هر کس اندوه مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم از دلش مى زداید. (الکافى، ج ۲، ص ۲۰۰)
[ 2021/8/3 ] [ 24 ذو الحجة 1442 ]
شناسه خبر : ۱۴۲۱۴
در جلسه شورای معادن استان زنجان مطرح شد

مشارکت برخی معادن در ترمیم جاده های زنجان صفر است

مشارکت-برخی-معادن-در-ترمیم-جاده-های-زنجان-صفر-است

افزایش وصولی حقوق دولتی معادن استان زنجان به 25 میلیارد تومان و عدم مشارکت معدن‌داران در ترمیم و اصلاح محورهای مواصلاتی از جمله موضوعاتی بود که امروز در جلسه شورای معادن استان زنجان مطرح شد.

به گزارش موج رسا; جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت امروز در جلسه شورای معادن استان زنجان اظهار کرد: مشکل معارضین محلی در معادن بزرگ کمتر داریم و معادن بزرگ در اصلاح مسیر‌های ارتباطی مشارکت‌های خوبی دارند.

سرقینی با اشاره به اینکه بهره‌برداران در اصلاح محورهای ارتباطی همت داشته باشند افزود: جاده‌ها برای اهداف دیگر ساخته شدند که معادن نیز از آنها استفاده می‌کنند.

وی عنوان کرد: معادن از جاده‌ها برای انتقال مواد معدنی استفاده می‌کنند که برخی از معادن با بارگیری بیش از حد به زیرساخت‌ راه‌های ارتباطی آسیب می‌زنند و باعث کاهش عمر جاده می‌شوند.

عدم مشارکت معادن در اصلاح محورهای مواصلاتی

حقیقی استاندار زنجان نیز در این جلسه بیان کرد: موضوع استفاده نامناسب برخی از معادن از محورها صحیح است ولی اغلب معادن در ترمیم محورهای مشارکت نمی‌کنند که اعتراض مردم در عدم مشارکت معادن به حق است.

وی با بیان اینکه مشارکت اغلب معادن در اصلاح جاده‌ها صفر است ابراز کرد: موضوعی که مطرح می‌شود این است که برخی از معادن جاده‌ها را تخریب می‌کنند و مشارکتی هم در اصلاح ندارند.

فعالیت 328 معدن در استان زنجان

ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت٬ معدن و تجارت استان زنجان نیز در این جلسه به ظرفیت‌های معدنی استان زنجان اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر میزان ذخایر معدنی استان زنجان 610 میلیون تن است.

وی با اشاره به اینکه 388 معدن در استان زنجان وجود دارد عنوان کرد: 328 معدن استان زنجان دارای پروانه بهره‌بردای بوده و فعال هستند.

رئیس سازمان صنعت٬ معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه 35 نوع ماده معدنی در استان زنجان شناسایی شده است افزود: 32 مورد از این مواد معدنی شناسایی شده در حال بهره برداری است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت اسمی معادن استان زنجان 11.5میلیون تن است افزود: از ابتدای امسال تاکنون 7 میلیون تن مواد معدنی از معادن استان زنجان استخراج شده که در حدود 70 درصد ظرفیت اسمی معادن را شامل می‌شود.

فغفوری با بیان اینکه در طول سال گذشته 5.5 میلیون تن مواد معدنی در استان زنجان برداشت می‌شد افزود: امسال میزان استخراج معادن استان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه حقوق پرداختی معادن استان زنجان از سال 94 روند افزایشی دارد و گفت: در سال 94 میزان حقوق دولتی پرداخت شده توسط معادن 7 میلیارد تومان بود که در سال 95 به 11 میلیارد تومان افزایش یافت.

رئیس سازمان صنعت٬ معدن و تجارت استان زنجان با اشاره به اینکه این میزان در سال 96 به 14 میلیون تومان افزایش یافت و این روند به رشد در سال 97 به 24 میلیارد تومان رسید ابراز کرد: در 9 ماهه نخست امسال میزان پرداختی حقوق دولتی معادن 25 میلیارد تومان بوده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به 34 میلیارد تومان برسد.

فتح اله حقیقی استاندار زنجان در ادامه با اشاره به اینکه برخی از معادن در استان زنجان در ترمیم محورهای ارتباطی مشارکت نمی‌کنند افزود: معادنی که از جاده روستایی استفاده می‌کنند باید در بازسازی مشارکت داشته باشند و با معادنی که مشارکت نکنند برخورد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اغلب معارضین محلی به عدم مشاکت معدن‌داران در اصلاح محورهای ارتباطی اعتراض می‌کنند عنوان کرد: به غیر از چند مورد از درخواست‌های معارضین غیرمنطقی بود که وارد عمل شده و مشکل را برطرف کردیم.

حقوق دولتی پرداخت شده معادن به استان برنمی‌گردد

شهرام طهماسبی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در مورد 15 درصد حقوق دولتی پرداخت شده توسط معادن گفت: از حقوق دولتی پرداخت شده توسط معادن برگشتی به استان نداریم.

وی خاطر نشان کرد: زیرساخت‌ها تخریب می‌شود و منابعی برای اصلاح جاده‌ها نداریم و ناچار هستیم از بودجه استانی کم کرده و برای اصلاح راه‌های تخریبی استان استفاده کنیم و باید در تخصیص بودجه ردیفی برای حل این مشکل در نظر گرفته شود.

//ع

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *