logo
امروز : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۳
امام علی(ع):زاهد در دنیا کسی است که حرام بر صبرش غلبه نکند، و حلال از شکرش باز ندارد(تحف العقول : ص 200 )
[ 2020/8/9 ] [ 19 ذو الحجة 1441 ]
شناسه خبر : ۱۳۲۹۲

تداوم اعتراضات در عراق؛ منع تردد لغو شد و شمار نمایندگان مستعفی به ۴ رسید

تداوم-اعتراضات-در-عراق؛-منع-تردد-لغو-شد-و-شمار-نمایندگان-مستعفی-به-۴-رسید

در حالی که از صبح امروز مقررات منع تردد در استان‌های شاهد تظاهرات لغو شده، هنوز طرف‌های مختلف سیاسی عراق نگران تلاش برخی برای منحرف ساختن تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز مردم هستند.

به گزارش موج رسا;تظاهرات‌های مردمی عراق در اعتراض به وضعیت نابسامان معیشتی و خدمات‌رسانی و نیز فساد رو به رشد در این کشور، در حالی ادامه دارد که حتی نماینده سازمان ملل در عراق درباره وجود عناصر خرابکار در صفوف معترضان هشدار داده و بر ضرورت حفظ مسالمت آمیز بودن این تظاهرات‌ها تاکید دارد.

در این میان برخی شخصیت‌های سیاسی عراق ضمن ارائه توصیه‌هایی، خواستار پایان یافتن شرایط به وجود آمده در کشور از بیم ایجاد شکاف در حکومت هستند. 

از سوی دیگر، مقررات منع و آمد و شد که در استانهای معترض عراقی برقرار شده بود، از صبح امروز لغو شده است و همه منتظر بررسی مطالبات مردمی در نشست امروز پارلمانند که قرار است ظهر امروز برگزار شود.

هشدار رئیس مجلس اعلای اسلامی درباره ایجاد شکاف در حکومت عراق

 

«همام حمودی» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق درباره ایجاد شکاف در حکومت و در نتیجه هرج و مرج سیاسی و امنیتی در کشور هشدار داد. به نوشته پایگاه خبری «المعلومة»، وی در جمع خبرنگاران گفت: جایگزین این شکاف در حکومت، درگیری داخلی و هرج و مرج امنیتی و تضییع حقوق شهروندان است.

وی افزود: توطئه‌ای چیده شده تا روند تظاهرات‌های جاری در عراق، تغییر یابد تا عراق به عرصه‌ تسویه‌حسابهای شخصی تبدیل شود.

استعفای چهار نماینده و دو عضو استانداری

تاکنونچهار نماینده پارلمان عراق، در پی تداوم تظاهرات‌های جاری در کشور، استعفا کرده‌اند.

«رائد فهمی» و «هیفاء الامین» دو نماینده حزب کمونیست عراق، طی بیانیه‌ای مشترک که در خبرگزاری «آناتولی» منتشر شد، مدعی شدند که یکی از دلایل استعفایشان، تکیه دولت به کشتار عامدانه برای حفظ قدرت است.

این دو نماینده با اشاره به ناتوانی دولت و پارلمان در پاسخگویی به مطالبات تظاهرات‌کنندگان اعلام کردند که در کنار معترضان می‌مانند. حزب کمونیست عراق، تنها همین دو کرسی را در پارلمان داشت که  در انتخابات پارلمانی عراق، با ائتلاف سائرون به رهبری «مقتدی صدر» همپیمان شده بود.

«طه الدفاعی» دیگر نماینده پارلمان عراق است که از ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» استعفاء کرد و طی بیانیه‌ای اعلام کرد: به جای آنکه احزاب حاکم در کشور، به عراقی‌های مظلوم اهتمام ورزند و برای آنها آسایش را فراهم سازند و از عزت آن حمایت کنند، در حال رقابت برای تقسیم قدرت و غنائم هستند.

پیشتر و در روز نخست تظاهرات در دور نخست، اول اکتبر گذشته، مزاحم التمیمی، نماینده بصره، استعفا کرده بود.

همچنین دو عضو استانداری نیز استعفا کرده‌اند. «فائز شعبان» عضو استانداری استان نجف (دولت محلی) و «حکیمه الشبلی» عضو استانداری الدیوانیه نیز به دلیل اعتراض‌ها، از منصب خود، استعفا کرده‌اند. 

توصیه «مقتدی صدر» به سازمان «الحشد الشعبی»

 

به نوشته پایگاه خبری «المعلومة»، رهبر ائتلاف «سائرون» نیز طی بیانیه‌ای با ابراز خشنودی از یکپارچگی مردم عراق برای مبارزه با فساد اعلام کرد: با وجود اینکه در روند اعتراض‌ها، تحلفاتی نیز صورت گرفته که ما آن را نمی‌خواستیم، اما به هرحال موجب ترسیدن فاسدان شد.

وی با این ادعا که دولت به دنبال کشاندن پای الحشد الشعبی برای مقابله با مردم است، گفت: سلاح الحشد الشعبی همچنان داعش را نشانه گرفته و علیه ملت عراق نخواهد بود. ارتش عراق و نیروهای امنیتی تنها مسئول مهار امور برای دفاع از ملتند نه فاسدان.

مقتدی صدر در ادامه از نیروهای الحشد خواست تا از فاسدان حمایت نکنند به سرکوب مردم معترض روی نیاورند.

نشست پارلمان عراق برای بررسی مطالبات معترضان

نشست پارلمان عراق برای بررسی مطالبات تظاهرات‌کنندگان که روز شنبه به دلیل عدم رسیدن به حد نصاب؛ برگزار نشد، قرار است امروز (دوشنبه 28 اکتبر) برگزار  و طی آن مطالبات تظاهرات‌کنندگان و تصمیمات هیأت دولت و اجرای بسته اصلاحات ارائه شده بررسی شود.

این نشست قرار است ساعت 13 امروز به وقت بغداد برگزار شود اما نمایندگان فراکسیون الصدر به نام «فراکسیون سائرون» هنوز در حال اعتصاب و عدم شرکت در جلسات پارلمان هستند.

هشدار سازمان ملل درباره نفوذی‌های مسلح

«جنین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق و رئیس هیأت این سازمان در بغداد، در دیدار با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، به بررسی تحولات جاری در عراق و اصلاحات ارائه شده از سوی دولت در راستای پاسخگویی به مطالبات معترضان پرداخت.

رئیس هیأت سازمان ملل در عراق، ضمن ابراز تاسف از خسارات وارده به اموال عمومی و خصوصی طی تظاهرات‌های اخیر در این کشور، تاکید کرد که حفظ جان مردم و حق آزادی بیان و مطالبات قانونی از طریق تظاهرات‌ مسالمت آمیز در اولویت قرار دارد.

وی با تایید نفوذ برخی افراد مسلح در صفوف معترضان با هدف انجام اقدامات خرابکارانه از همه خواست تا مقابل این افراد مسلح نفوذی بایستند و از هرگونه اقدام خرابکارانه و اقدامات مسلحانه که وحدت و امنیت عراق را نشانه می‌گیرد، جلوگیری کنند.

نمایندگان کرد: تنها پس از پایان تظاهرات‌ها در پارلمان حاضر می‌شویم

به نوشته پایگاه خبری «المسلة»، «سلیم همزه» نماینده فراکسیون «الجماعة الکردستانیة» در پارلمان عراق، اعلام کرد که کلیه نمایندگان ائتلاف کردستان از حضور در نشست پارلمان عراق تا پایان تظاهرات‌‌های جاری در کشور، خودداری خواهند کرد.

وی تاکید کرد: اوضاع در بغداد ناامن است و شمار زیادی از تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و ما اطلاعاتی در دست داریم که برخی خرابکاران به دنبال هدف قرار دادن نمایندگان هستند و همین امر مانع حضور ما در بغداد است.

وی افزود: کلیه نمایندگان ائتلاف کردستان، تصمیم گرفته‌اند که تنها پس از پایان تظاهرات‌ها و برقراری امنیت در بغداد در نشست‌های پارلمان حضور یابند ضمن اینکه به ریاست پارلمان پیشنهاد شده بود که نشستهای پارلمان را در یکی از استانهای منطقه کردستان برگزار کند، اما این درخواست رد شده است.

لغو مقررات منع آمد و شد  در عراق

از صبح امروز مقررات منع آمد و شد که در پی درگیری‌ها و تظاهرات‌های اخیر در برخی استانهای این کشور وضع شده بود، لغو شد.

استانداری‌های «کربلاء» و «الدیوانیه» صبح امروز اعلام کردند که از ساعت 6 صبح امروز این مقررات لغو شده است. 

از سوی دیگر، فرماندهی پلیس ذی‌قار نیز لغو این مقررات را اعلام کرد و از صبح امروز در استان بصره نیز دیگر این مقررات برقرار نیست.

تداوم اعتصاب دانشجویان و دانش آموزان عراقی در «میسان» و «دیوانیه»

دانش‌آموزان و دانشجویان عراقی در استان میسان، امروز نیز از حضور در مکان‌های تحصیل خود خودداری کردند و با ادامه اعتصاب‌،  در تظاهرات‌های مردمی شرکت کردند. دانشجویان دیوانیه عراق نیز از بار دیگر خود را به خیابانها رسانده‌اند و خواستار اصلاحات در کشورند.

افزایش شمار قربانیان تظاهرات‌های عراق؛ 75 کشته و هزاران زخمی

یک منبع آگاه پزشکی در عراق، امروز اعلام کرد که با در گذشت یکی دیگر از زخمی‌های درگیری‌های روز جمعه در بصره، شمار کشته‌های دور دوم تظاهرات‌های مردمی عراق که از ۲۵ اکتبر جاری آغاز شد، به ۷۵ تن رسید.

پیش از این کمیساریای عالی و مستقل حقوق بشر عراق (نهاد رسمی مرتبط با پارلمان)، اعلام کرده بود که شمار قربانیان این دور از تظاهرات‌ها، تا عصر یکشنبه ۷۴ کشته و بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ زخمی است.

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *