logo
امروز : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
هر كس عبادات و كارهاى خود را خالصانه براى خدا انجام دهد، خداوند بهترین مصلحت ها و بركات خود را براى او تقدیر مى نماید.حضرت زهرا(س)
[ 2020/2/18 ] [ 23 جمادی الثانیه 1441 ]
شناسه خبر : ۱۳۱۸۷

تامین آب 1600 هکتار از اراضی کشاورزی ابهر و خرمدره از سد کینه ورس/ 50 درصد آب شرب زنجان از سد تهم تامین می شود

مدیر بهره برداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای زنجان با اشاره به تامین آب مورد نیاز اراضی پایین دست سد کینه ورس گفت: آب مورد نیاز 1600 هکتار از اراضی کشاورزی ابهر و خرمدره از سد کینه ورس تامین می شود.

علی عباسی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; در مورد تاثیر سدهای استان در جلوگیری از وقوع سیل های خطرناک اظهارکرد: اصلی ترین موانع در مسیر سیل و مدیریت سیلابها، سدها بوده که این موضوع اهمیت احداث این سازه ها را بارزتر می کند.

وی با اشاره به سیل روی داده در اوایل سالجاری در استانهای شمالی و جنوبی کشور اشاره کرد و گفت: آنطوریکه همه دیدند آبی که از پشت سدهای کرخه و دز رها سازی شد،حدود یک سوم آب جاری حاصله از باران بود و اگر کل این آب در پایین دست جاری می شد، خدا می داند چه خسارتهایی به بار می آورد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای زنجان، گفت: با توجه به ورودی بالای سالجاری آب سد کینه ورس و رهاسازی به موقع آب از دریچه تحتانی این سد، توانستیم از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر عمدترین رسالت سدهای کشور و استان که با هدف ذخیره و تامین آب است اظهار کرد: آب ذخیره شده در پشت سدها در فصول گرم و خشک سال برای اراضی پایین دست و مصارف دیگر رهاسازی می شود.

بیشتر بخوانید:

کنتور هوشمند در همه چاه‌های آب کشاورزی نصب شود

عباسی گفت: دومین رسالت سدها برای اهداف زیست محیطی، گردشگری و پرورش ماهی است که برای رونق تولید استان مهم و حیاتی است.

وی افزود: سدهای کوچک که در استان اغلب توسط جهادکشاورزی، منابع طبیعی و شرکت آب منطقه ای زنجان احداث شده است، عمدتا با هدف جلوگیری از سیلاب، تغذیه مصنوعی یا آبزی پروری در نظر گرفته شده است.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای زنجان سدهای بزرگ درحال بهره برداری استان را 3 سد تهم، گلابر و کینه ورس دانست و گفت: سد تهم عمدتا برای مصارف شرب در نظر گرفته شده، بطوریکه بیش از 50 درصد آب شرب شهر زنجان را تامین می کند.

عباسی به سد گلابر نیز اشاره کرد و گفت: این سد با هدف کشاورزی نزدیک به 2500 هکتار از اراضی منطقه را بصورت آبیاری مدرن تحت پوشش قرار داده و مابقی برای بحث گردشگری و زیست محیطی و آبزی پروری در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص اهداف سد کینه ورس شهرستان ابهر اظهارکرد: تامین آب شرب شهرستانهای ابهر و خرمدره و رهاسازی آب برای اراضی پایین دست به میزان 1600 هکتار از اهداف این سد است و در همین راستا کمک شایانی به مسائل زیست محیطی می کند.

//ع

انتهای پیام/

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *