گروه:اقتصادي
ساعت :  ۱۱:۰۰ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ شناسه خبر : ۱۳۰۹۵
نائب رئیس اتحادیه چاقو فروشان زنجان مطرح کرد؛
کاهش صادرات مس به دلیل افزایش بهای تمام شده / سهم بالای مس در اشتغالزایی استان

نائب رئیس اتحادیه چاقو فروشان و چاقو سازان استان زنجان گفت: افزایش بهای تمام شده صادرات مس خام را ناممکن کرده است.

 

محمد رضا جرجیسی امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; اظهار داشت: در حال حاضر امکان صادرات مواد خام مس وجود ندارد.

وی با بیان اینکه به دلیل افزایش بهای تمام شده کالا امکان صادرات کاهش یافته است، بیان داشت: در صورت صادرات،محصولات در  کشور مقصد دچار مشکل می شود.

این صنعتگر زنجانی بیان داشت: یکی از بارهای من در یکی از کشورها ماند و در گمرک مقصد دزدیده شد و با وجود درگیر شدن مسئولان استانی این موضوع حل نشد و 75میلیون تومان ضرر کردم.

جرجیسی از صادرات صنایع دستی خبر داد و گفت: در حال حاضر یک هزار واحد تولیدی مس در استان زنجان فعال است.

وی با اشاره به سهم بالای مس در اشتغالزایی استان، تصریح کرد: حدود 4 هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند.

نائب رئیس اتحادیه چاقو فروشان و چاقو سازان استان زنجان با بیان اینکه هنوز از ظرفیت مس به نحو مطلوبی استفاده نشده است، افزود: متاسفانه این صنعت دارای مشکلات عدیده ای از جمله در حوزه صادرات است.

جرجیسی با اشاره به اینکه مواد اولیه مس نیز به دست صنعتگران با مافیا می رسد،افزود: قیمت مواد اولیه به دلیل وجود مافیا افزایش چشمگیری از سال گذشته دارد.

به گزارش موج رسا،به نقل از برخی منابع، قدمت استفاده از مس بر اساس مدارک و شواهد باستانشناسی به 9500 ق.م می رسد و تا قبل از هزاره 5 ق.م(کشف ذوب مس) به صورت خالص بکار رفته و از شیوه چکش کاری سرد برای شکل دادن به آن استفاده می شده است.

 امروزه با استناد به مدارک غیرقابل انکار که از گوشه کنار ایران یافت شده است،می توان شمال و مرکز ایران را جزء  قدیمی ترین مراکز فلزکاری جهان و نیز فلزکاران ایران از پیشگامان کشف ذوب مس در جهان باستان دانست که فراوانی معادن مس در ایران، مؤید این نکته است.//ن

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
6 + 5 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات