logo
امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۲۳
[ شناسه خبر : ۱۲۷۹۵ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 3 دقیقه ]
از سوم تا هفتم مهر ماه انجام می شود؛

بازنمایی سنگین ترین و گسترده ترین عملیات دوران دفاع مقدس در زنجان

بازنمایی-سنگین-ترین-و-گسترده-ترین-عملیات-دوران-دفاع-مقدس-در-زنجان

عملیات کربلای پنج در منطقه و سد گاوازنگ زنجان سوم تا هفتم مهر ماه سال جاری بازنمایی می شود.

به گزارش موج رسا; عملیات کربلای پنج از سوم تا هفتم مهر ماه سال جاری به مناسبت هفته دفاع مقدس، در زنجان بازنمایی می شود.

بازنمایی این عملیات هر روز از ساعت ۱۹ آغاز می شود و علاقه مندان می توانند از این برنامه بازدید کنند.

استان زنجان به عنوان شهر غواصان دریادل در این عملیات 211 شهید گلگون کفن را تقدیم نظام اسلامی کرده است.

در این عملیات 31 شهید از شهرستان ابهر، 27 شهید از شهرستان خدابنده، 149 شهید از شهرستان زنجان و 4 شهید از شهرستان ماهنشان به فیض شهادت نائل آمدند.

 حضور رزمندگان زنجانی در عملیات های بزرگ این دوران به ویژه در 46 عملیات آفندی و پدافندی یکی از افتخارات این دیار محسوب می شود چرا که نیروهای زنجانی در 19 عملیات آبی، خاکی و کوهستانی و 27 عملیات پدافندی ضربات سنگینی را به دشمنان وارد کردند.

 

*شهادت 200 رزمنده زنجانی در عملیات کربلای 5

 رزمندگان استان زنجان در عملیات کربلای 5 با شکستن سخت ترین و نفوذ ناپذیرترین خطوط دشمن در پاسگاه کوت سواری با تقدیم بیش از 200 شهید راه را برای پیروزی های درخشان دیگر هموار کردند.

در واقع عملیات کربلای 5‌  یکی از بزرگترین عملیات‌های جنگ تحمیلی بود که در تاریخ 19 دی‌‌ماه سال 1365 با رمز مبارک‌ یازهرا(ع) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز شد.

ارتش بعث عراق در جشن شکست کربلای 4 بود که ایرانی ها کربلای 5 را آغاز کرده و فرماندهان و رزمندگان ایرانی،19 دی به خط شلمچه زده و عراقی ها را غافلگیر شدند.

منطقه عملیاتی شلمچه که در جنوب شرقی شهر مهم بصره قرار گرفته و تقریبا نزدیک ترین محور وصولی به این شهر به شمار می‌آید، به مناطق و محورهای زیر محدود بود:

از شمال، به آب گرفتگی جنوب زید

از شرق، به دژ مرزی ایران و عراق

از جنوب، به رودخانه اروند و اروند صغیر

از غرب، به کانال زوجی و شهرهای تنومه و الحارثه

 

*بازتاب عملیات کربلای 5

شکستن خطوط و استحکامات و پیشروی در شرق بصره، توانایی ها و قابلیت های نظامی عراق را بار دیگر، زیر سؤال برد، چنان که روزنامه آبزِرِور چاپ پاریس به نقل از کارشناسان غربی نوشت: «برای اولین بار از آغاز جنگ تاکنون، ناظران و کارشناسان غربی در مورد امکانات دفاعی عراق دچار تردید شده اند

هم چنین تاکید بر توانایی نظامی ایران، بخشی دیگری از تحلیل های ارایه شده در رسانه های خبری بود، چنان که رادیو بی. بی. سی طی تحلیل در همین زمینه، با توجه به تجربه سپاه درعملیات فاو و عبور از رودخانه اروند، ضمن اشاره به عبور از منطقه آب گرفتگی و کانال پرورش ماهی در عملیات کربلای 5 گفت: «موفقیت ایران در عبور از دریاچه ماهی، یک بار دیگر توانایی ایران در عبور از آبراه ها را نشان می دهد

هفته نامه نیوزویک نیز ضمن تاکید بر پیروزی ایران در عملیات کربلای 5، بر شرایط پیروزی ایران بر عراق اشاره کرد:

«تهاجم ایرانی ها در نزدیکی بصره، حداقل یک چیز را در خصوص جنگ ایران و عراق تغییر داده و آن این مساله است که برای اولین بار طی چند سال گذشته، این احتمال را که یک طرف حقیقتاً بر دیگری پیروز شود، مطرح ساخته است//ن

 

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر