logo
امروز : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): هر کس برای بر آوردن نیاز بیماری بکوشد، چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، مانند روزی که از مادرش زاده شد، از گناهانش پاک می شود. من لایحضره الفقیه، ج ۴، ص ۱۶
[ 2021/1/27 ] [ 13 جمادی الثانیه 1442 ]
شناسه خبر : ۱۲۱۸۰

نکاتی درباره آزادی نفتکش ایرانی

نکاتی-درباره-آزادی-نفتکش-ایرانی

نه انگلیس، بریتانیای کبیر قرن نوزدهم و نه آمریکا، ایالات متحده قرن بیستم هستند و البته جمهوری اسلامی ایران هم حکومت ترسوی دوران قاجار یا پهلوی نیست که دستگاه محاسباتی‌اش با اراده سفیر بیگانه دستکاری شود.

به گزارش موج رسا; حسن عابدینی نوشت: نفتکش ایرانی گریس1 که راهی مدیترانه بود، 13تیرماه در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. جمهوری اسلامی ایران نیز یک فروند نفتکش انگلیسی را در کمتر از یک هفته پس از آن در تنگه هرمز توقیف کرد. تفاوت این دو توقیف در این است که انگلیس به فرمان آمریکا و به‌صورت غیرقانونی آن را انجام داد و بهانه‌ها حتی برای قاضی خودشان هم قابل پذیرش نبود. ایران اما با این استدلال که کشتی انگلیسی نه فقط از مسیرخلاف کشتیرانی تردد داشته بلکه خاموشی دستگاه موقعیت‌یاب و بی‌توجهی به هشدارها هم در زمره خلاف‌هایش نوشته شده است؛ موضوعی که همگان بر صحت و منطقی بودن اقدام ایران معترف‌اند. این رویداد حاوی عبرت‌هایی در هندسه نوین قدرت جهانی است:

1- نه انگلیس، بریتانیای کبیر قرن نوزدهم و نه آمریکا، ایالات متحده قرن بیستم هستند و البته جمهوری اسلامی ایران هم حکومت ترسو یا وابسته دوران قاجار یا پهلوی نیست که دستگاه محاسباتی‌اش با اراده سفیر بیگانه دستکاری شود.

2- ایران یک بار با دستگیری 15 تفنگدار دریایی انگلیس در سوم فروردین 1386 و بازداشت 10 تفنگدار آمریکایی در 22دی 1394 که به صورت غیرقانونی وارد آب‌های سرزمینی ایران شده بودند دگردیسی در هندسه قدرت غرب آسیا را گوشزد کرده بود.

3-  سرنگونی پیشرفته‌ترین، دورپروازترین و رادارگریزترین پهپاد آمریکایی موسوم به گلوبال‌هاوک که وارد حریم هوایی ایران شده بود در 3 خرداد ۱۳۹۸، هشدار جنجال‌برانگیز دیگری بود که به کاخ سفید داده شد.

4- تهران اراده و توان حفاظت از منافع ملی در فراسوی مرزها را دارد، چه در قالب اعزام ناوگروه برای جلوگیری از تعرض دزدان دریایی به شناورهای ایرانی در خلیج عدن یا پشیمان کردن دزدان دریایی ملکه در تنگه جبل‌الطارق.

5-  ایران از بازدارندگی راهبردی برخوردار است که گرچه دکترین اقدام پیشگیرانه را هنوز در دستور کار قرار نداده اما به دکترین ضربه دوم در چارچوب منشور سازمان ملل و اصل شرعی مقابله به مثل پایبند است.

6- راهبرد جمهوری اسلامی تأمین امنیت تردد بی‌ضرر شناورها در تنگه هرمز است اما هرگونه کارشکنی قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای آزادی کشتیرانی در این تنگه یا سایر مناطق، شرایط را اندکی تغییر می‌دهد.

7-  بریتانیا که اکنون در سیاه‌چاله برگزیت گرفتار است و حتی با چالش تجزیه اسکاتلند و ایرلند شمالی هم دست به گریبان است باید از این پس به رفتارش بیشتر بیندیشد که بعداً مجبور نشود برای حفظ آبرو ابتدا نفتکش ایران را آزاد کند یا دست‌کم همزمان دو نفتکش آزاد شوند و سرانجام هم مجبور شود نفتکش ایرانی را بدون دریافت هیچ تضمینی آزاد کند.

8- دست‌های بلند جمهوری اسلامی که در قالب موشک‌های نقطه‌زن و محور مقاومت متبلور شده است، چالشی فراروی نظام سلطه است که بتواند به آسانی جغرافیای غرب آسیا را براساس قرارداد سایکس- پیکوی جدید شکل دهد.

9-استکبار به سرکردگی آمریکا خوب است بداند هرگونه تعرض به منافع جمهوری اسلامی پاسخی در محدوده هشت میلیون کیلومترمربعی در پی خواهد داشت که کمتر از یک چهارم آن مرزهای ملی ایران است.

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *