logo
امروز : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۲۸
امام علی(ع):زاهد در دنیا کسی است که حرام بر صبرش غلبه نکند، و حلال از شکرش باز ندارد(تحف العقول : ص 200 )
[ 2020/8/9 ] [ 19 ذو الحجة 1441 ]
شناسه خبر : ۱۲۱۳۲

دفع رطوبت بدنه یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران/قرارداد 3 میلیاردی کف سازی بازار زنجان منعقد شد

-دفع-رطوبت-بدنه-یکی-از-قدیمی‌ترین-مساجد-ایران-قرارداد-3-میلیاردی-کف-سازی-بازار-زنجان-منعقد-شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: مسجد جامع سُجاس با قدمتی هزار ساله یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران است که در حال حاضر نم گیری بدنه این مسجد از سوی میراث فرهنگی انجام می شود.

یحیی رحمتی امروز در گفت و گو با خبرنگارموج رسا; از مرمت اضطراری بازار زنجان طبق سنوات گذشته خبرداد و اظهار داشت: شهرداری زنجان مسئولیت و زحمت کف سازی بازار را تقبل کرده است.

وی با بیان اینکه قراردادی به مبلغ  3 میلیارد ریال برای اجرای مرحله اول کف سازی در بازار زنجان منعقد شده است، افزود: این قرارد داد یک ماه پیش نهایی شده است و در روزهای آتی عملیت اجرایی شروع می شود.

این مسئول در خصوص آخرین وضعیت مسجد جامع سجاس نیز گفت: مسجد تاریخی  سجاس متعلق به دوره سلجوقی و از شاخص ترین مساجد استان زنجان محسوب می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه این مسجد در زمینه آرایه های وابسته به هنر معماری دارای شناسنامه خوبی است، افزود:  مسجد جامع سجاس بنای تاریخی است.

رحمتی با اشاره به سابقه یک هزار سال این مسجد، بیان داشت: این مسجد دارای سازه قوی بوده و مرمت های لازم بر روی آن انجام می شود.

وی با اشاره به اختصاص اعتباری برای مرمت این بنا در سال جاری، خاطرنشان کرد: دفع رطوبت در بدنه این بنا در دستور کار میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان قرار دارد.

بیشتر بخوانید

به گزارش موج رسا،مسجد جامع سجاس مربوط به دوره سلجوقیان است و در شهرستان خدابنده، شهر سجاس قرار دارد.

این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۵۳ با شماره‌ی ثبت ۱۰۱۹ به‌‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع سُجاس یکی از آثار برجسته استان زنجان است و این مسجد به سبک مساجد شبستانی ساخته شد. بنای اصلي مسجد، گنبد خانه‌ی مربعی به ابعاد تقريبي ۵٫۹ در ۵٫۹ متر است كه با گنبد بلندی مسقف شده است.

 مسجد جامع سجاس به شکل چهار گوش و دارای ابعادی به طول ۱۱ متر از بیرون و ضخامت دیوارهای آن حدود ۱٫۵ متر است که دو در ورودی در سمت غرب مسجد وجود دارد. فاصله این درها از هم در حدود ۵ متر است که احتمالا به حیاط و فضای بیرون باز می‌شد و دقیقا قرینه آن‌ها در ضلع شرقی مسجد هم موجود است.

 بیرون بنا با آجر نماکاری شده که با ملات و ساروج روی هم قرار گرفته‌اند. ارتفاع فعلی بنا از کف زمین تا شروع گوشواره‌ها در چهار گوشه بنا در حدود ۷ متر و ارتفاع کناره گشواره‌ها تا پای گنبد تقریبا ۲ متر است.

مسجد جامع سُجاس با قدمتی هزار ساله یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران به حساب می‌آید؛ هرچند بنای اصلی آن قدیمی‌تر و مربوط به دوران ساسانی است

در گوشه‌های بنا به‌طرز جالبی برای ایجاد چند ضلعی  و در نتیجه تشکیل فرم دایره برای ساخت گنبد تو رفتگی‌های خاصی ایجاد شده است.

ارتفاع گنبد تقریبا به ۴ متر می‌رسد و ارتفاع کل بنا از کف زمین حدود ۱۴ متر است.

 با توجه به سبک معماری این بنا را به دوره سلجوقی نسبت می‌دهند، ولی در نزدیکی محراب یک قسمت کوچکی از نمای آجرکاری ریخته شده که در پشت این لایه، نمای دیگری با تزیین مخصوص خود که با دیوار اصلی بنا متصل است،‌ قابل دیدن شد.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *