logo
امروز : یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/7 ] [ 23 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۱۱۱۳۹
رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان:

مجوز ایجاد پایانه صادراتی ریلی در ایستگاه بناب صادر شد/ دسترسی آسان و دائمی به شبکه ریلی در حوزه صادرات مشکل است

مجوز-ایجاد-پایانه-صادراتی-ریلی-در-ایستگاه-بناب-صادر-شد-دسترسی-آسان-و-دائمی-به-شبکه-ریلی-در-حوزه-صادرات-مشکل-است

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان از صادر شدن مجوز ایجاد پایانه صادراتی ریلی در ایستگاه بناب خبرداد و گفت: این موضوع در تسهیل صادرات و ارسال کالاهای صادراتی واحدهای تولیدی به بازار هدف بسیار موثر است.

غلامحسین جمیلی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; در مورد استفاده از ظرفیت‌های ریلی در امر صادرات اظهار کرد: مجوز ایجاد پایانه صادراتی ریلی در ایستگاه بناب صادر شده و گمرک نیز به دنبال تکمیل زیر ساختها و استقرار در محل مورد نظر است.

وی تصریح کرد: عملا خدمات ریلی بارانداز٬ صادرات و واردات و حتی حمل و نقل داخلی از طریق ایستگاه بناب قابل انجام بوده و یک شرکت بخش خصوص نیز بعنوان متولی و مجری عهده‌دار مسئولیت بوده و این شرکت نیز موضوع را به صورت جدی پیگیری می‌کند.

ظرفیت‌های شبکه ریلی و تاثیر آن در توسعه صادرات

جمیلی همچنین در مورد تاثیر استفاده از ظرفیت‌های ریلی در توسعه صادرات بیان کرد: یکی از مهمترین مولفه‌های موثر بر رقابت‌پذیری در عرصه‌های تجارت در حوزه‌های بین‌الملل و بازرگانی خارجی بحث کاهش هزینه‌ها و رقابت پذیری بر سر قیمت است.

وی افزود: یکی از مواردی که در این حوزه بسیار تاثیر گذار است بحث قیمت حمل و نقل و تاثیر آن بر بقای تمام شده کالا و همچنین سرعت عمل ارسال کالا به مقصد است.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان با اشاره به اینکه بعد از این شبکه گسترده ریلی در داخل کشور و هم در حوزه ارتباطی آن با خارج از کشور و دسترسی به شبکه ریلی بنادر مهم و با اهمیت کشور وجود دارد افزود: همچنین محدودیت‌هایی که در ظرفیتهای ناوگان جاده‌ای کشورمان و همچنین خیلی از کشورها متصور است جابه‌جایی کالا از طریق شبکه ریلی کشور به عنوان یک امر مهم می‌تواند برای همیشه مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.

بیشتر ظرفیت شبکه ریلی کشور در اختیار صنایع بزرگ است

وی بیان کرد: بخشی از ظرفیت‌های صنایع ریلی در حوزه صنایع معدنی و صنایع سنگین مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و عملا هنوز شبکه ریلی کشور نتوانسته جایگاه خوبی را در جا‌به‌جایی کالاهای مصرفی و کالاهای خرد پیدا کند.

جمیلی عنوان کرد: هر چند ما معتقد هستیم ظرفیت شبکه ریلی کشور بسیار محدود و بسیار کمتر از ظرفیت‌های صنایع کشور است ولی با این حال در خیلی از موارد قابلیت اینکه به صورت آسان و دائمی به شبکه حمل و نقل ریلی دسترسی داشت متصور نیست و بیشتر آنها به صورت قراردادهای طویل‌المدت در اختیار برخی از شرکت‌های بزرگ کشور بوده که عمدتا هم معدنی هستند.

وی افزود: شبکه ریلی نه تنها در کاهش قیمت و ارسال مناسب و مساعد کالاها به بازار هدف می‌تواند تاثیر گذار بوده و از طرفی می‌تواند در انتقال مواد اولیه و ارزان قیمت برای واحد‌های تولیدی کارآمدتر باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان خاطر نشان کرد: این روند باعث می‌شود واحد‌های تولیدی در تامین مواد اولیه و در حوزه ارسال کالاهای تکمیل شده و نهایی شده به بازار از ظرفیت ریلی بیشتر استفاده کنند.

//ع

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *