logo
امروز : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
امام رضا (ع):هر کس اندوه مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم از دلش مى زداید. (الکافى، ج ۲، ص ۲۰۰)
[ 2021/6/13 ] [ 3 ذو القعدة 1442 ]
شناسه خبر : ۱۰۸۷۶
در گفت‌وگو با موج رسا مطرح شد

توصیه‌های پزشکی که در ماه رمضان باید جدی گرفت/ ماه رمضان فرصت خوبی برای به دست آوردن سلامت جسمی و روانی است

توصیه‌های-پزشکی-که-در-ماه-رمضان-باید-جدی-گرفت-ماه-رمضان-فرصت-خوبی-برای-به-دست-آوردن-سلامت-جسمی-و-روانی-است

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان به مهمترین توصیه‌های پزشکی در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و خواستار رعایت آن از طرف روزه داران شد.

محمدرضا صائینی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به آغاز ماه مبارک رمضان این ماه را فرصت خوبی برای به دست آوردن سلامت جسمی، روانی و معنوی دانست و اظهار کرد: داشتن سلامت جسمی در این ماه یک طرف قضیه بوده و سلامت روانی و معنوی نیز طرف دیگر قضیه است که این ماه فرصت را د رهر دو مورد فراهم کرده است.

وی سلامت روانی و معنوی را نیاز امروز بشر دانست و عنوان کرد: ماه رمضان ماه فرصت‌هاست تا انسان شرایط جسمی و روحی مناسبی پیدا کند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با تاکید بر جلوگیری از افراط و تفریط در این ماه خاطرنشان کرد: استفاده از یک غذای سبک برای افطار توصیه می‌شود و همچنین پیشنهاد می‌کنیم تا روزه داران ابتدا با آب گرم و خرما افطار کنند.

وی با بیان اینکه معده انسان در زمان افطار با خوردن غذاهای سنگین دچار مشکل می‌شود، افزود: به روزه داران توصیه می‌کنیم که در زمان افطار از غذاهای پرچرب نیز پرهیز کنند.

صائینی با تاکید بر استفاده از میوه و سبزیجات در زمان افطار تا سحری گفت: یکی دیگر از توصیه‌ها برای این بازه زمانی استفاده کافی از آب، لبنیات و شیر است.

وی با بیان اینکه خوردن زولبیا و بامیه توصیه نمی‌شود، عنوان کرد: یکی دیگر از توصیه‌هایی که ما برای روزه داران داریم این است که سحری را در زمان مناسب خود میل کنند و همچنین باید توجه داشته باشند که نخوردن سحری نیز خود مشکل ساز است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه بعد از خوردن سحری نباید بلافاصله خوابید، اظهار کرد: این موضوع نیز ممکن است روزه دار را دچار مشکل کند که در این راستا روزه داران می‌توانند از فرصت استفاده کرده و به مسائل معنوی بپردازند.

وی با اشاره به لزوم استفاده از سبزیجات در زمان سحری گفت: باید توجه داشت که در زمان سحری باید غذایی را مصرف کرد تا عطش روزه دار را در طول روز زیاد نکند.

صائینی همچنین از بیماران، سالمندان و زنان باردار خواست تا قبل از روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند چرا که روزه گرفتن برای برخی از بیماران مشکل ساز خواهد بود.

//س

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *