logo
امروز : شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۳:۳۱
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/7/2 ] [ 2 ذو الحجة 1443 ]
شناسه خبر : ۱۰۶۵
معرفی بقاع متبرکه استان زنجان؛

امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان مامن دلدادگان و عاشقان/ میزبانی از گردشگران نوروزی در امامزاده سید ابراهیم زنجان

امامزاده-سید-ابراهیم-(ع)-زنجان-مامن-دلدادگان-و-عاشقان-میزبانی-از-گردشگران-نوروزی-در-امامزاده-سید-ابراهیم-زنجان

امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان از جمله بقاع متبرکه استان زنجان است که هر ساله در ایام نوروز مامن دلدادگان و عاشقان می شود.

به گزارش موج رسا; امامزاده سید ابراهیم، یکی از بقاع معتبر شهر زنجان است این آرامگاه مبارکة در داخل شهر زنجان در قبرستان متروکه واقع در منتهی الیه سمت شرقی شهر قدیم، مشرف به دیوار حصار شهر قرار گرفته که به خیابان صدرجهان منتهی شده است.

علمای فن درشجره نامة آن حضرت اختلاف نظردارند.جمعی ایشان را ابراهیم بن موسی بن جعفر(ع ) دانسته اند و جمعی دیگر همانند ابوالفرج اصفهانی و ابونصر بخاری در سر الانساب ایشان را ابراهیم بن محمد بن عبداله بن الحسن بن العباس بن علی ( ع ) ذکر کرده اند. 

بنای امامزاده ابتدا به سبک چهار طاقی بوده که گنبد زیبایی آن را پوشش می داده است. در سال 1340 ه . ش این مجموعه تخریب و مجددا منطبق بر بنای قدیمی نو سازی شده است. گنبد ،از نوع تک پوششی بوده که با واسطه ی چهار گوشواره بر جرزها استوار گشته و حد فاصل گوشواره ها و گنبد ، هشت نورگیر تعبیه شده است.

تزیینات گنبد از داخل مقرنس و گره سازی بوده و سوره ی جمعه به خط زیبای ثلث و به قلم استاد جواد میر محمد رضایی زنجانی بر آن نوشته شده است. در نمای بیرونی نیز آیات قرآنی به خط ثلث زنجیری نوشته شده است. ضریح حرم که در اصفهان ساخته شده در سال 1358 ه . ق نصب شده است.

قدیمی ترین قسمت این بقعه، سر در ورودی سمت شمالی و مناره های واقع در طرفین آن است. این سر در به سال 1341 ه . ش توسط معمار ابراهیم سلطانی ساخته شده و بالای مناره ها، آیه ی 55 سوره ی احزاب به خط زیبای ثلث به قلم استاد اخیرالذکر رقم شده است.

امروزه این امامزاده واجب تعظیم به عنوان مکانی برای گردشگران و مسافران نوروزی تبدیل شده است، مردم شهرهای مختلف کشور در گذر از شهر زنجان، این امامزاده را به عنوان محلی برای اسکان و تلطیف قلوب خود استفاده می کنند.

هر ساله گردشگران بسیاری در نوروز میزبان استان زنجان به ویژه شهر زنجان می شوند و در این امامزاده چند ساعتی را به عبادت و نیایش مشغول می شوند. //ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *