logo
امروز : سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۵۳
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2023/3/21 ] [ 28 شعبان 1444 ]
شناسه خبر : ۱۰۵۷۳
معاون میراث فرهنگی زنجان:

پنجمین دوره جشنواره غذای اکو- جاده ابریشم در زنجان برگزار می شود/ اعلام آمادگی 16 کشور عضو اکو برای حضور در زنجان

پنجمین-دوره-جشنواره-غذای-اکو-جاده-ابریشم-در-زنجان-برگزار-می-شود-اعلام-آمادگی-16-کشور-عضو-اکو-برای-حضور-در-زنجان

سرپرست معاونت گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: پنجمین دوره جشنواره اکو- جاده ابریشم از 29 فروردین ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی کاسپین زنجان آغاز به کار می کند.

مرتضی کنگاور نظری امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; ،اظهار داشت: پنجمین جشنواره بین المللی غذای اکو- جاده ابریشم از 29 فروردین ماه سال جاری در زنجان آغاز به کار می کند.

وی ادامه داد: در این دوره کشورهای عضو اکو – جاده ابریشم در فضای شاد و با نشاط رژیم های غذاهای صحیح و سالم بین المللی و غذاهای سنتی کشورهای عضو را معرفی می کنند .

 سرپرست معاونت گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان با بیان اینکه تا کنون 16 کشور عضو اکو برای شرکت در این جشنواره اعلام آمادگی کرده اند، افزود: پیش بینی می شود این تعداد افزایش یابد.

نظری با اشاره به اعلام حضور سفرا و دیپلمات های کشورهای مختلف عضو اکو برای حضور در این جشنواره، تصریح کرد: کشورهای مختلف عضو اکو- جاده ابریشم در این دوره غذاهای ویژه منطقه ای را ارائه می کنند .

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری ابزاری مهم و اساسی برای ترویج فرهنگ و ایجاد صلح و دوستی بین ملت ها محسوب می شود،افزود: جشنواره اکو تا کنون به نحو مطلوبی به میزبانی زنجان برگزار شده است.

گفتنی است، در چهار سال گذشته زنجان میزبان این جشنواره بوده است و برگزاری این جشنواره امکان معرفی فرهنگ ها و غذاها را مهیا کرده است.

دراین جشنواره 3 روزه قراراست 40 نوع غذا پخت شود .

جشنواره اکو تا 1 اردیبهشت ماه درمحل دائمی نمایشگاه ها بین المللی کاسپین زنجان دایر خواهد بود.

گفتنی است،جشنواره غذای اکو – جاده ابریشم فکری بود که در سال 93 جرقه آن در زنجان زده شد و این جشنواره برای نخستین بار با جشنواره ملی آش ایرانی برگزار شد اما ظرفیت این جشنواره به اندازه ای بود که از سال بعد به عنوان جشنواره مستقلی برگزار و ظرفیت های جشنواره شدن را به خوبی به نمایش گذاشت.

در سال اول برگزاری این جشنواره تنها پنج کشور شرکت کردند اما با برگزاری مطلوب آن در دوره بعدی 11 کشور و در دوره سوم 15 کشور به زنجان آمدند تا ظرفیت های غذایی خود را به نمایش بگذارند.

چهارمین جشنواره غذای اکو- جاده ابریشم نیز از روز 11 اردیبهشت ماه سال گذشته آغاز به کار کرد.

همچنین سازمان همکاری اقتصادی موسوم به اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است.سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۴) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی کردند.

پس از فروپاشی شوروی، در سال ۱۳۷۲ کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به سازمان اکو پیوستند.//ن

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر